KARLOVARSKÉ OPLATKY - HISTORIE

Již po staletí připomínají tradiční karlovarské oplatky neopakovatelnou atmosféru slavných lázní. Jejich nadýchaná lehkost, jedinečná vůně a lahodná chuť zlákala už mnoho slavných osobností. Na lázeňských oplatkách si pochutnával například ruský car Petr Veliký, Wolfgang Amadeus Mozart či známí básníci J. W. Goethe a F. Schiller.

 

Ačkoliv oplatky představují jednu z typických specialit Karlových Varů, o jejich počátcích toho moc nevíme. Prvním dokladem existence sladkých kulatých oplatek jsou dochované formy na pečení, tzv. oplatnice, z nichž nejstarší pochází přibližně z 2. třetiny 18. století. Voňavá pochoutka měla tehdy jen kolem 13 cm v průměru, už v té době ale byla různě zdobená. První písemnou zmínku o karlovarských oplatkách najdeme v průvodci po Karlových Varech z roku 1788. Svědčí o domácí tradici výroby oplatek, která se udržela ještě dalších osm desetiletí, než tu byla založena první skutečná oplatkárna.

Stalo se tak v 60. letech 19. století, kdy se poptávka po lázeňských oplatkách rozrostla natolik, že už ji samotná domácí výroba nedokázala uspokojit. Roku 1867 tedy vznikla firma Karl Bayer. U jejích kořenů stála Barbora Bayerová (za svobodna Naslerová), velká milovnice oplatek a zručná pekařka, která dokázala vyrobit neuvěřitelně křehké těsto. Pod jejíma rukama se firma utěšeně rozrůstala, stejně jako obliba teplých lázeňských oplatek. V úspěšném tažení dále pokračoval její syn a vnuk, důkazem čehož je i několik mezinárodních ocenění, například na světové výstavě v Paříži. Karlovarské oplatky se vyvážely do celé řady evropských zemí (mimo jiné do Španělska, Německa, Rumunska či Ruska) a firma se dokonce stala výsadním dodavatelem oplatek na císařský dvůr v Německu a Rakousku-Uhersku.

 

Své čestné místo na výsluní popularity potvrdily lázeňské oplatky s koncem 19. století - počet oplatkáren vzrostl oproti roku 1888, kdy jich bylo v Karlových Varech pouze 8, na 22 v roce 1904.

 

Problémy přišly po vypuknutí první světové války, kdy bylo s okamžitou platností zakázáno užívání pšeničné mouky, másla a cukru na průmyslovou výrobu sladkostí, od roku 1916 potom vešel v platnost všeobecný zákaz průmyslové výroby oplatek. Slavné jméno karlovarských lázeňských oplatek oživil syn Karla Bayera Karl mladší, po jehož smrti v roce 1932 se továrny ujal bratr Herbert Bayer, který v letech druhé světové války, narukoval ke službě se zbraní. Navíc v dubnu 1945 utrpěla pekárna škody při náletu na Karlovy Vary.

 

Výroba karlovarských oplatek pokračovala i po roce 1945 avšak na konci října 1949 došlo při poúnorovém znárodňování ke znárodnění provozoven výrobců oplatek v celém kraji a vznikl tak národní podnik Karlovarské oplatkárny.

Ty měnily několikrát název, roku 1974 vznikla Kolonáda, kde od 1. ledna 1999 převzala výrobu nástupnická organizace společnosti Čokoládovny, a.s. Opavia, která je součástí Danone. V Karlových Varech vyráběla oplatky až do roku 1989 společnost Orion, karlovarská pobočka podniku Kolonáda.

 

Ve výrobě oplatek v Karlových Varech po roce 1990 pokračovala firma Otto Malý - Bodam, která se v roce 2008 přejmenovala na společnost Karlovarské oplatky s.r.o., která je členem sdružení výrobců karlovarských oplatek. Přibližně od roku 2008, se v karlovarském regionu vyrobí ročně cca 30 tun ročně.

 

O název Originální Karlovarské oplatky vedlo Sdružení výrobců Karlovarských oplatek spor u Evropského soudu ve Štrasburku již od roku 2004. Hájilo se mimo jiné tím, že při výrobě originálních karlovarských oplatek je nedílnou součástí vřídelní voda, která má významný vliv na chuť i vlhčení plátů. Karlovarské oplatky s.r.o. tak musely čekat až do 28. července 2011, kdy jim chráněnné zěměpisné označení EU potvrdila. V současné době tak společnost Karlovarské oplatky s.r.o., vyrábí karlovarské oplatky s označením CHZO, dále pak lázeňské trojhránky a také jako jediný vlastník ochranné známky - oplatky se značkou Karlsbader Oblaten. To vše v mnoha různých příchutích, velikostech i gramážích.

 

Tradiční karlovarskou pochoutku si tak v téměř nezměněné podobě můžete při procházce lázeňskou promenádou vychutnat i dnes. Téměř 150 let jsou křehké oplatky nerozlučně spojeny s našimi největšími lázněmi a snad žádný návštěvník si nezapomene odvézt alespoň jedno balení s sebou domů, aby jim pak lázeňské oplatky při každém kousnutí znovu připomněly kouzelné chvíle strávené v Karlových Varech.

 

 

Copyright © 2016, Karlovarské oplatky, s.r.o.

S. K. Neumanna 51/6, 36004 Karlovy Vary, e-mail: info@kvoplatky.cz

Design by  GRADESI

Copyright © 2016, Karlovarské oplatky, s.r.o.

Design by  GRADESI